Włam się do książki! Jak rozwijać opowieści ukryte w książkach obrazkowych i komiksach
Spotkanie warsztatowe dla bibliotekarek i bibliotekarzy, nauczycieli i nauczycielek oraz animatorów i animatorek.
12 grudnia 2024, czwartek
godz. 10.00–14.00 (4 godziny – w tym przerwa)
Lengrenówka, ul. Brzozowa 6/8a
Książki obrazkowe i komiksy mają niezwykły potencjał: pobudzają wyobraźnię, uczą obserwacji i analizy, rozwijają umiejętność budowania narracji, uczą czytania języka wizualnego, wreszcie – rozbudzają radość czytania. Umiejętnie wykorzystane mogą być atrakcyjne dla czytających w każdym wieku.
Jak wykorzystać ten potencjał, projektując zajęcia edukacyjne? Do osób w jakim wieku je kierować? Jak „włamać się” do książki, by odkryć możliwości, jakie stwarza konkretna pozycja? Jak rozwijać opowieści ukryte w książkach obrazkowych i komiksach? Jak tworzyć pomysły na aktywności, które nie traktują książki jedynie jako pretekstu, ale pomagają odbiorcom i odbiorczyniom dotrzeć do tego, co ich w danej pozycji porusza lub inspiruje? Jak w tym wszystkim wykorzystać swoje mocne strony? Między innymi tym aspektom pracy z książką obrazkową i komiksem przyjrzymy się podczas 4-godzinnego spotkania warsztatowego, które poprowadzi Magda Majewska, działająca jako Mosty z książek animatorka kultury i popularyzatorka książek dla dzieci i młodzieży.
Warsztaty to okazja do przyjrzenia się interesującym książkom i różnym stylom ilustracji, uzyskania wielu praktycznych wskazówek i inspiracji oraz wymiany doświadczeń. Po zapisie poprosimy was o wypełnienie krótkiej ankiety, żeby spotkanie mogło jak najlepiej odpowiedzieć na wasze potrzeby.
Wystawiamy certyfikat poświadczający udział w warsztacie.
Bilety w cenie 40 zł/os do nabycia tu: https://tiny.pl/xptcn4nt
Magda Majewska – animatorka kultury, popularyzatorka książek dla dzieci i młodzieży działająca pod szyldem Mosty z książek, redaktorka. Członkini Polskiej Sekcji IBBY, absolwentka podyplomowych studiów na UW poświęconych literaturze dla dzieci i młodzieży. Autorka scenariuszy zajęć twórczych na podstawie książek obrazkowych. W 2024 roku w ramach stypendium artystycznego m. st. Warszawy realizuje projekt Książkotok – Młody Klub Czytelniczy. Wierzy w edukację przez zachwyt, w siłę opowieści i w to, że książki mogą budować mosty między ludźmi.
Dofinansowano w ramach programu rządowego Edukacja kulturalna ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. |