Ułatwienia dostępu

Przejdź do głównej treści
43. rocznica Muzeum Karykatury

43. rocznica założenia Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego

15 września 2021 roku minęła 43. rocznica założenia Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego. Z tej okazji publikujemy archiwalne zdjęcia, na których widać oranżerię Pałacu Prymasowskiego z 1973 roku i dokumentację fotograficzną wydarzeń.

Muzeum powstało w 1978 roku. Jego pomysłodawcą, a później długoletnim dyrektorem był znakomity rysownik i satyryk Eryk Lipiński. 10 lipca 2002 roku Muzeum Karykatury otrzymało imię swego twórcy i założyciela.

Wszystko zaczęło się od ogromnej pasji Lipińskiego do kolekcjonowania karykatur. Wraz z biegiem czasu jego kolekcja stawała się coraz większa. Wkrótce zrodził się pomysł stworzenia przestrzeni, w której mógłby gromadzić swoje zbiory. W ten sposób powstało Muzeum Karykatury. Początkowo działało jako Oddział Muzeum Literatury. Dopiero w 1983 roku uzyskało samodzielność i stałą siedzibę w dawnej oranżerii Pałacu Prymasowskiego w pobliżu placu Zamkowego przy ul. Koziej 11 w Warszawie.

Dziś Muzeum Karykatury jest jedną z nielicznych tego typu instytucji w Polsce i Europie. Pierwotny zbiór 2500 obiektów rozrósł się do kolekcji ponad 20-tysięcznej. Zawiera ona wiele arcydzieł karykatury polskiej i światowej – od XVIII-wiecznych po najnowsze.

Zachęcamy do przeczytania historii Muzeum Karykatury.
http://muzeumkarykatury.pl/index.php/pl/o-muzeum/historia-muzeum

Fotografie pochodzą z archiwum Muzeum Karykatury.

43.rocznica Muzeum Karykatury
43.rocznica Muzeum Karykatury
43.rocznica Muzeum Karykatury
43.rocznica Muzeum Karykatury