Nagroda Ha-Gi 2024
W tym roku nagrodę otrzymała Marta Tomiak – ilustratorka i graficzka. Ukończyła projektowanie graficzne na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. Fanka powielaczy cyfrowych Riso i analogowych technik druku.
Gratulujemy!
Wśród nominowanych znalazły się również: Katarzyna Klas a.k.a. KTH, Paplala, Potato face oraz Beata Pytko.
W 2023 Renacie Gąsiorowskiej przyznano jednorazowe stypendium Ha-Gi – stworzone, by upamiętnić jedną z najważniejszych powojennych rysowniczek satyrycznych w Polsce. Była to wspólna inicjatywa Muzeum Karykatury w Warszawie, Fundacji Zwykłe Życie i Zuzanny Lipińskiej – córki Ha-Gi.
Jak zadeklarował dyrektor Muzeum Karykatury dr Paweł Płoski: „Stypendium jest początkiem nowego pomysłu – Nagrody Ha-Gi, która od 2024 roku będzie przyznawana corocznie wybranej przez kapitułę nagrody ilustratorce, rysowniczce, satyryczce”.
Nominacje do Nagrody zgłaszają: Muzeum Karykatury oraz Agata Napiórska z ramienia Fundacji Zwykłe Życie – autorka książki Ha-Ga. Obrazki z życia (Wydawnictwo Marginesy), natomiast laureatkę wyłania Zuzanna Lipińska – córka Ha-Gi.
2 października odbyła się licytacja prac współczesnych artystów i artystek. Cały dochód z licytacji został przeznaczony na nagrodę i przekazany tegorocznej laureatce Nagrody Ha-Gi.
Ha-Ga (Anna Gosławska-Lipińska) (1915–1975). Swój pierwszy rysunek satyryczny umieściła w „Szpilkach” w 1936 r. Od tego czasu, przez prawie 40 lat (z przerwą na okres wojny) umieszczała co tydzień w „Szpilkach” dwa rysunki, najczęściej dwie, rozmawiające ze sobą, osoby, ubrane według ostatniej mody. Rysunki te zdobyły jej szybko ogromną popularność. Była przede wszystkim rysowniczką humorystyczną – bawiła i śmieszyła. Ale była też satyryczką. Jej specjalnością były kpiny z drobnomieszczańskich paniuś, ale również artyści, snobi i biurokraci dostawali od niej cięgi. Wszystkie te postaci, narysowane pewną kreską zamykającą formę zdecydowanie i jasno, mają charakterystyczne okrągłe oczy.