
Rafał Skarżycki – z wykształcenia filozof (Uniwersytet Warszawski), z zawodu scenarzysta i pisarz. Uczestnik warsztatów scenariuszowych Prime 4 Kids & Familly, Młode Horyzonty Lab (dwie edycje), Cinekid Script Lab (edycja 2024/2025). Publikuje nieprzerwanie od 1995 roku. Pomysłodawca i współautor popularnych serii komiksowych np.: Jeż Jerzy, Tymek & Mistrz. Opublikował ponad dwadzieścia albumów komiksowych dla dzieci i dla dorosłych. Ma na koncie setki publikacji prasowych (między innymi: Gazeta Wyborcza, Świerszczyk, Miś, Życie Warszawy). Od 2013 lat publikuje cotygodniowy komiks Polska Mistrzem Polski w Dużym Formacie (dodatek Gazety Wyborczej). Scenarzysta pełnometrażowego filmu animowanego Jeż Jerzy. Pisał także scenariusze seriali telewizyjnych: Kochaj mnie, kochaj, dla telewizji Polsat; Prosto w serce, dla telewizji TVN, Szpilki na Giewoncie, dla telewizji Polsat; Wiadomości z drugiej ręki, dla II PR TVP. W latach 2000 – 2005 współpracował z HBO Polska – napisał ponad 50 scenariuszy krótkich filmów animowanych. Główny scenarzysta seriali animowanych: Kacperiada (2017 Canal +), Tymek &Mistrz. Autor scenariusza krótkometrażowego filmu Asiunia (na podstawie książek Joanny Papuzińskiej). Należy do Gildii Scenarzystów Polskich, Koła Scenarzystów w Stowarzyszeniu Filmowców Polskich oraz do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Wykładowca w Storylab.pro na kierunku scenariopisarstwo.
Rafał Skarżycki
warsztaty komiksowe dla młodzieży i dorosłych w ramach Szkoły komiksu. Elektra
10 maja 2025 | 11.00–18.00
Mazowiecki Instytut Kultury
ul. Elektoralna 12
Fani i fanki komiksu! Zapraszamy na kolejne warsztaty z cyklu Szkoła Komiksu. ELEKTRA, które przygotowaliśmy wspólnie z Mazowieckim Instytutem Kultury.
Tym razem warsztaty poprowadzi Rafał Skarżycki.
Zapraszamy na „Pokadrowani” – warsztat pisania scenariuszy komiksowych.
Komiks to specyficzne medium narracyjne wykorzystujące do opowiadania historii obraz i (czasem) tekst. Aby móc opowiadać własne historie komiksem, trzeba poznać jego język. Każda historia komiksowa zaczyna się od scenariusza – to jest podstawa do dalszej pracy. Scenariusz komiksu jest tekstem, który ma do spełnienia kilka funkcji: musi już zawierać konkretną fabułę, wykorzystywać język komiksu do jej opowiedzenia, ma być podstawą pracy rysownika, a potencjalnemu wydawcy może już pozwolić podjąć decyzję, czy chce tę historię opublikować. Pisanie scenariuszy komiksowych, to umiejętność, której można się nauczyć i którą można doskonalić. W trakcie warsztatów kompleksowo omówimy i przećwiczymy w praktyce, jak wygląda praca scenarzysty komiksowego. Uczestnicy dowiedzą się, jak konstruować komiksowe opowieści, w jaki sposób zapisać scenariusz komiksy, na co zwracać uwagę, jakie pułapki czyhają na scenarzystów komiksowych, dowiedzą się, jak wygląda współpraca z rysownikiem. Zajęcia będą miały praktyczny wymiar – w trakcie warsztatów będziemy nie tylko omawiać tajniki komiksowego scenariopisarstwa, ale także będziemy pisać scenariusze.
DLA KOGO?
Młodzież (13+) i osoby dorosłe. Chcesz wejść głębiej w swoją przygodę z komiksami - zacznij je tworzyć! Zapraszamy tych, którzy dopiero zaczynają oraz tych, którzy pierwsze rysunki mają już za sobą.
KIEDY?
10 maja (sobota) 2025 roku, godz. 11.00–18.00 (z przerwą na posiłek regeneracyjny, który zapewniamy my!)
BILETY? https://bilety.muzeumkarykatury.pl/rezerwacja/termin.html?y=2025&m=5&back=1&idw=21
GDZIE?
Mazowiecki Instytut Kultury
Czytelnia Słów i Dźwięków ELEKTRA
ul. Elektoralna 12, Warszawa
Warsztaty mają na celu rozpowszechnienie wiedzy o polskim komiksie oraz rozwijanie nowych umiejętności uczestników pod okiem wybitnych artystów. Kilkugodzinny czas trwania warsztatów pozwala na głębsze poznanie sposobu pracy artystów (-ek). Budynek MIK jest dostępny architektonicznie dla osób poruszających się na wózku. Jeśli potrzebujesz innych narzędzi dostępności zgłoś to minimum 7 dni przed wydarzeniem do koordynatorki ds. dostępności Magdaleny Ptak:
Organizatorzy: Mazowiecki Instytut Kultury, Muzeum Karykatury w Warszawie.
![]() |
Dofinansowano w ramach programu rządowego Edukacja kulturalna ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. |