Uwaga!
Wystawa zawiera treści przeznaczone dla widzów od 16. roku życia. Wstęp dla osób młodszych tylko za pisemną zgodą rodziców lub opiekunów. Zachęcamy rodziców i opiekunów do zapoznania się z treścią wystawy, ponieważ niektóre z prezentowanych na niej treści mogą być uznane za nieodpowiednie dla dzieci.
#PatrzęCzujęRysuję
WYSTAWA DLA WIDZÓW OD 16. LAT
30 kwietnia – 28 sierpnia 2022
#PatrzęCzujęRysuję
To wystawa zbudowana z fragmentów kobiecej codzienności; czasem zaskakujących i zabawnych, niekiedy trudnych i bolesnych. Z codziennych obserwacji rzeczywistości – intymnej, prywatnej, publicznej, medialnej, politycznej. Artystki, korzystając z żartu jako narzędzia pozwalającego oswoić świat, jednocześnie wielokrotnie podają w wątpliwość rządzące nim reguły.
Dziesięć rożnych artystek, dziesięć spojrzeń na ten sam świat. Świat kobiet nieobojętnych na to, co wydarza się wokół nich, ale też określony przez normy i okoliczności, które kobiet szczególnie dotyczą.
Naturalnym otoczeniem dla ich twórczości są media elektroniczne, gdzie mają szerokie grono odbiorczyń i odbiorców. Spotykaliśmy się z nimi w internecie, który narzuca swój własny sposób korzystania – klikamy, lajkujemy i skrolujemy dalej. Jak funkcjonują w innej, wystawowej przestrzeni? Czy modyfikuje to ich przekaz? To pytania do odbiorczyń i odbiorców wystawy.
Granica między literaturą a sztukami plastycznymi jest płynna i umowna. Gdzieś między nimi mieści się komiks. Podobnie rysunek satyryczny, rysunek-minifelieton, rysunek-metafora... I oczywiście memy. Nawet sam graficznie przedstawiony tekst niesie dodatkowe emocje i znaczenia. Kreska potrafi czasem powiedzieć więcej niż sto słów.
kuratorka: Kinga Dunin
kurator ze strony Muzeum Karykatury: Michał Rzecznik
koncepcja i projekt wystawy oraz projekty graficzne: elipsy.eu – Kamila Schinwelska, Michał Gwiazdowski
tekst do wystawy: Olga Wróbel
tłumaczenia na język angielski: Tomasz Zymer
tłumaczenia na język ukraiński: Julia Bystrytska
obsługa techniczna: Leszek Mozolewski
obsługa administracyjna: Monika Portka
edukacja: Iga Skolimowska
promocja: Katarzyna Miękus
patronat medialny: „Wysokie obcasy", „Zwykłe życie"
Artystki
Studiowała 5 lat w szkole filmowej, by na ostatnim roku ostatecznie i nieodwracalnie zająć się obrazem nieruchomym. Rysuje ilustracje prasowe, książkowe i cykle autorskie. Jest autorką Psich Sucharków, minikomiksów o psach i ich opiekunach, które wydaje w formie książek i kalendarzy. Jest opiekunką dużego pudla, z którym przemierza podłódzkie ziemie niczyje (albo czyjeś, zależy, gdzie pójdzie). Zainteresowania – paleontologia, botanika, internet, polityka.
Aktorka, wokalistka, reżyserka wizualna, rysowniczka. Debiutowała w Teatrze Nowym za dyrekcji Adama Hanuszkiewicza. Na stałe współpracuje z Klubem Komediowym, Och-Teatrem, Teatrem Polonia oraz Sceną InVitro w Lublinie. Wokalistka i producentka koncertu Bowie First Step pod dyrekcją muzyczną Wojciecha Waglewskiego z udziałem zespołu Voo Voo. Muzycznie współpracowała również m.in. z Quintetem Wojtka Mazolewskiego, Radkiem Łukasiewiczem oraz Leszkiem Biolikiem, z którym jako reżyserka wizualna współtworzyła koncert Cohen i Kobiety oraz Znikające miasta. Swoje rysunki wystawiała między innymi w Galerii Satyrykon w Legnicy, Galerii Teatru Dramatycznego i Zagłębiowskiej Mediatece w Sosnowcu. Publikuje na instagramowym i facebookowym profilu The Girl Who Fell On Earth.
Rysowniczka i ilustratorka, rocznik 1979. Mieszka w Gdańsku, który kocha, ale wolałaby jednak mieszkać w słonecznej Hiszpanii. Od lat 15 tworzy Porysunki – krótkie formy graficzne, będące zapisem jej świadomości, nieświadomości oraz niezgłębionej mądrości życiowej. Swoje prace publikowała w wielu miejscach. Współpracowała z wieloma podmiotami. Rysowała o wszystkim, o niczym i o byle czym. W najbliższym czasie nie zapowiada się, że przestanie.
Malarka, ilustratorka, animatorka kultury, prezeska fundacji Kulturoholizm. Zasłynęła jako autorka feministycznych memów internetowych łączących błyskotliwy, moralizatorski humor z kunsztowną grafiką. Urodziła się w 1973 roku w Częstochowie. Ukończyła studia na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Za działalność artystyczną zaangażowaną w obronę równości płci i praw kobiet została wyróżniona nagrodą Okulary Równości 2015, przyznawaną przez Fundację im. I. Jarugi-Nowackiej. Laureatka nagrody O!lśnienia roku 2017 w kategorii: sztuka. Wraz z Agnieszką Graff wydała w 2015 r. książkę Memy i grafy. Dżender, kasa i seks, a w ubiegłym roku ukazał się jej komiks Dromaderki oraz książka 120 Twarzy Marty Frej. Najbardziej popularne prace to obrazy z podpisami ilustrujące współczesne życie kobiet w Polsce. Prace, które przybrały formę obrazów, były wystawiane w różnych galeriach w całej Polsce.
Urodzona w 1979 roku, pisarka i rysowniczka. Ukończyła filozofię na Uniwersytecie Warszawskim, studiowała grafikę na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Autorka Książki o miłości napisanej wspólnie z Olgą Drendą i Najgorszego człowieka na świecie, Komiks Bohater rysuje od 2012 roku całkowicie analogowo na papierze z odzysku. W pracach duży nacisk kładzie na ekspozycję brudu, plam i błędów. Bohater został wydany w formie książki najpierw w 2015 roku przez wydawnictwo Znak, a następnie w self-publishingu (2021). Publikowała w teksty w „Polityce”, „Gazecie Wyborczej”, „Codzienniku Feministycznym”, „Dwutygodniku” i wielu innych.
Autorka kolorowej, śmieszno-smutnej serii komiksów internetowych. W swojej twórczości porusza tematy społeczne i psychologiczne. Mówi o szkodliwych stereotypach, przemocy wobec dzieci, braku akceptacji, błędach w systemie edukacji. Autorka między innymi billboardów „Kochajcie mnie, mamo i tato”, książeczki Niejadek czy komiksu Grubas, które uczą zrozumienia dzieci i młodzieży. Z jej twórczością można zapoznać się na Facebooku @szarosen i Instagramie @szarosen_art.
Trójmiejska rysowniczka. Swoje komiksy prezentowała na wystawach w Polsce (w Warszawie, Bydgoszczy, Łodzi i Trójmieście) i za granicą (w Rydze, Kownie, Linzu, Sztokholmie). Wystawa rysunków paplaLAli zapoczątkowała działalność Galerii No Women No Art w Poznaniu. Jej grafiki wystawiano w Galerii Łącznik w Krakowie, w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi i w Galerii ORIENT w Szczecinie. Wystawy jej komiksów pokazano w ramach V-Day w Poznaniu, Dni Fantastyki we Wrocławiu i festiwalu ¿UNDERGROUND/INDEPENDENT? w Białymstoku. Ilustracje publikowała m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Dzienniku Bałtyckim”, „Wysokich Obcasach”, „Metro”. Stworzyła komiksowe serie dla portalu polki.pl i e-teatr.pl oraz dla Teatru Wybrzeże w Gdańsku. Kampania z ilustracjami paplaLAli promowała profilaktykę raka szyjki macicy w województwie pomorskim. Jej rysunki znalazły się w antologiach Polski komiks kobiecy i Polish Female Comics: Double portrait. Publikuje swoje prace na stronie www.paplalala.com.
Rocznik ʼ87. Doktorantka i asystentka w Pracowni Designu Inspirującego na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Ukończyła wzornictwo przemysłowe na UAP, uzyskując dyplom magisterski w 2012 roku pod kierunkiem prof. Bogumiły Jung. Od 2016 roku działa w mediach społecznościowych pod pseudonimem Nieładnie, publikując satyryczne ilustracje odnoszące się do prozy życia, absurdów codzienności, oraz bezbrzeżnej ludzkiej głupoty, w tym – swojej własnej. W marcu 2021 wydała książkę Nieładnie. Wielka Księga Fakapu będącą selekcją najlepszych rysunków z ostatnich lat.
Urodziła się w Warszawie. W wieku 23 lat przeprowadziła się do Poznania, gdzie skończyła Wydział Grafiki ASP. Niedługo po trzydziestych urodzinach Monika wyjechała z Polski. Szkocja okazała się rajem na ziemi, gdzie ludzie są mili i lekarstwa są za darmo. Pierwsze rysunki powstały trochę z nudów i trochę w reakcji na ciągłe przygody w nowej rzeczywistości. W 2013 Monika założyła stronę Na Emigracji. Dwa lata później we współpracy z wydawnictwem Centrala powstała książka Do You Miss Your Country? Obecnie pracuje w day centre dla ludzi niepełnosprawnych, gdzie prowadzi zajęcia art&craft i keep fit. Monika ma teraz 39 lat, partnera Szkota i dwójkę dzieci. Monika nie planuje powrotu do Polski. Jej znak zodiaku to Baran.
Na co dzień prowadzi stronę rysunkową życie-na-kreskę, ilustruje oraz składa publikacje. Bardzo ważną częścią jej życia jest zaangażowanie w sprawy społeczne. Lubi swoje sąsiadki i sąsiadów. Fanka jazdy na rowerze i pewnego Mikro Zioma.