Międzynarodowa Wystawa
SATYRYKON – LEGNICA 2022
13 września – 23 października 2022
Satyrykon to międzynarodowy, otwarty konkurs, do którego autorzy mogą zgłaszać rysunki, grafiki, fotografie, rzeźby oraz inne dzieła plastyczne.
Na tegoroczny 45. Satyrykon zgłoszono 2500 prac 764 autorów z 65 krajów świata. Do wystawy pokonkursowej zakwalifikowano 188 prac. Prace oceniano w dwóch kategoriach – ŻART i SATYRA oraz w ramach tegorocznego tematu – SZKOŁA.
Satyrykon powstał w 1977 roku – jego inicjatorami byli Andrzej Tomiałojć i Robert Szecówka. Początkowo Satyrykon miał charakter lokalny, ale już w 1978 roku przekształcił się w konkursową Ogólnopolską Wystawę Rysunku Satyrycznego.
W ciągu następnych lat Satyrykon wzbogacał swój program i poszerzał formułę. W 1985 stał się oficjalnie konkursem międzynarodowym. Wówczas nawiązano ścisłe kontakty z wieloma artystami, krytykami sztuki i organizatorami festiwali z zagranicy. Obecnie Satyrykon organizowany jest przez Legnickie Centrum Kultury wspólnie z Fundacją Kulturalno-Społeczną Satyrykon.
Artur Andrus laureatem Szpili Satyrykonu 2022
Lubiany dziennikarz, satyryk i piosenkarz. Dla Satyrykonu zasłużony jako wieloletni twórca kabaretowej estrady legnickiego święta satyry. Otwierał jubileuszową 40. edycję Satyrykonu jako mistrz ceremonii. Pełnił także obowiązki przewodniczącego kapituły, która od 2013 roku wybiera laureatów Szpili Satyrykonu. W tym roku Szpila Satyrykonu powędruje do Artura Andrusa za ujmujące rymy i klasę w czystej postaci.
Legnicki Satyrykon wyróżnia Szpilą twórców, których cechuje otwarty umysł, poczucie humoru, dystans do siebie i otaczającego świata, którzy chodzą pod prąd za działania poruszające intelekt społeczny oraz chodzenie pod prąd fasadowej poprawności i wątpliwej normalności.
W tym roku nagroda została przyznana już po raz dziesiąty. Statuetkę przyznaje Kapituła Szpil Satyrykonu w składzie: Katarzyna Kasia, Beata Tadla, Henryk Sawka, Mateusz Różański oraz Grzegorz Szczepaniak.
Do tej pory laureatami Szpil zostali: Maria Peszek i Marek Raczkowski (2013), Robert Górski i Tymon Tymański (2014), Maria Czubaszek oraz Michał Walczak i Maciej Łubieński (2015), Joanna Kołaczkowska i Wojciech Młynarski (2016), Robert Górski i Maciej Stuhr (2017), Stanisław Tym i Henryk Sawka (2018), Piotr Bukartyk i Andrzej Poniedzielski (2019), Wojciech Mann (2020), oraz zespół „Szkła Kontaktowego” (2021).
Legnicki Satyrykon to najstarszy konkurs satyryczny w Polsce, do którego można zgłaszać rysunki, grafiki, fotografie, rzeźby. W tegorocznej – jubileuszowej – 45. edycji zgłoszono 2.500 prac 764 autorów z 65 krajów świata.
Wręczenie Szpili odbędzie 15 września 2022 podczas wernisażu Międzynarodowej Wystawy Satyrykon – Legnica 2022 w Muzeum Karykatury w Warszawie.
Protokół posiedzenia Jury Międzynarodowej Wystawy SATYRYKON – Legnica 2022, 5 marca 2022 r.
Jury w składzie:
SZYMON SZYMANKIEWICZ – przewodniczący
oraz VASCO GARGALO (Portugalia), JANUSZ KAPUSTA (Polska), ALI MIRAEE (Iran), PETER NIEUWENDIJK (Holandia), KAJA RENKAS (Polska), ANITA WINCENCJUSZ-PATYNA (Polska)
po obejrzeniu 2500 prac 764 autorów z 65 krajów świata zakwalifikowało do wystawy pokonkursowej 188 prac oraz postanowiło przyznać następujące nagrody regulaminowe:
Grand Prix SATYRYKONU 2022 oraz nagroda pieniężna w wysokości 10 000 PLN – FUENTES HIERREZUELO CARLOS DAVID (Kuba) za pracę bez tytułu
dział: SZKOŁA
I nagroda, złoty medal oraz nagroda pieniężna w wysokości 7 000 PLN – MIROSŁAW GRYŃ (Polska) za pracę „Lekcja religii” II nagroda, srebrny medal oraz nagroda pieniężna w wysokości 6 000 PLN – AGIM SULAJ (Włochy) za pracę ”School 2”
III nagroda, brązowy medal oraz nagroda pieniężna w wysokości 5 000 PLN – JAREK BUJNY (Polska) za pracę „Home skull”
oraz dwa równorzędne wyróżnienia po 4 000 PLN każde:
PIOTR DEPTA-KLEŚTA (Polska) za pracę „Historia i teraźniejszość”
JACEK LANCKOROŃSKI (Polska) za pracę bez tytułu
dział: ŻART i SATYRA
I nagroda, złoty medal oraz nagroda pieniężna w wysokości 7 000 PLN – JUGOSLAV VLAHOVIĆ (Serbia) za pracę „Freedom”
II nagroda, srebrny medal oraz nagroda pieniężna w wysokości 6 000 PLN – YURII LEVSHYN (Polska) za pracę „Cenzura”
III nagroda, brązowy medal oraz nagroda pieniężna w wysokości 5 000 PLN – SAMAN TORABI (Iran) za pracę „The memories”
oraz dwa równorzędne wyróżnienia po 4 000 PLN każde:
MOHAMMAD AMIN AGHAEI (Iran) za pracę „Crucified”
FRANEK WOLSKI (Polska) za pracę „Fejsbóg”
nagrody specjalne
Nagroda Prezydenta Miasta Legnicy w wysokości 4 000 PLN – ARISTIDES ESTEBAN HERNADEZ GUERRERO (Kuba) za pracę bez tytułu
Nagroda Dyrektora Legnickiego Centrum Kultury w wysokości 4 000 PLN – NORBERT SARNECKI (Polska) za pracę „Porwanie Europy”
Nagroda Fundacji Satyrykon im. Andrzeja Tomiałojcia w wysokości 4 000 PLN – PAWEŁ KUCZYŃSKI (Polska) za pracę „Justice”
Nagroda Dyrektora Muzeum Karykatury w Warszawie w wysokości 4 000 PLN – JOANNA GĘBAL (Polska) za pracę „Lekcja”
Nagroda legnickich dziennikarzy im. Andrzeja Waligórskiego – PAWEŁ KUCZYŃSKI (Polska) za pracę „Edukacja”
Yurii Levshyn
Urodzony w 1995 roku, absolwent kierunku Grafika w Collegium da Vinci w Poznaniu. Zajmuje się projektowaniem graficznym, grafiką warsztatową i ilustracją.
Swoimi pracami stara się mówić o rzeczach mu bliskich i codziennych - o tym, co go niepokoi i zachwyca. W jego grafikach często można dostrzec komentarz dotyczący aktualnych i ważnych wydarzeń.
Przy tworzeniu prac nie zamyka się w jednej technice - stosuje zarówno media tradycyjne (takie jak rysunek, malarstwo czy grafika warsztatowa), jak i szeroki wachlarz narzędzi cyfrowych.
Joanna Gębal – urodzona w 1989 roku, zajmuje się ilustracją oraz grafiką użytkową, obecnie mieszka i pracuje w Warszawie. Ukończyła Wydział Grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Ilustruje do magazynów, książek, animacji, projektuje wzory na tkaniny, opakowania produktów, identyfikacje wizualne.
Międzynarodowa Wystawa SATYRYKON – Legnica 2022
rada artystyczna:
Eugeniusz Skorwider – przewodniczący
Tomasz Broda
Justyna Jędrysek
jury:
Szymon Szymankiewicz – przewodniczący
Vasco Gargalo (Portugalia)
Janusz Kapusta
Ali Miraee (Iran)
Peter Nieuwendijk (Holandia)
Kaja Renkas
Anita Wincencjusz-Patyna
projekt plakatu:
Grzegorz Myćka
Legnickie Centrum Kultury
dyrektor: Marta Bilejczyk-Suchecka
organizacja Satyrykonu: Paulina Maciejewska
archiwum Satyrykonu: Katarzyna Drozd
Galeria Satyrykon: Janina Szlempo
Fundacja Kulturalno-Społeczna Satyrykon
prezes zarządu: Elżbieta Pietraszko
Muzeum Karykatury
dyrektor: Paweł Płoski
administracja: Monika Portka, Anna Lewicka
program: Michał Rzecznik
promocja: Katarzyna Miękus
edukacja: Zuzanna Berus
obsługa techniczna: Leszek Mozolewski
tłumaczenia na język angielski: Tomasz Zymer
tłumaczenia na język ukraiński: Iuliia Bystrytska
Grand Prix
bez tytułu
II Nagroda, srebrny medal, dział SZKOŁA
Szkoła 2
I Nagroda, złoty medal, dział ŻART I SATYRA
Wolność
III Nagroda, brązowy medal, dział ŻART I SATYRA
Wspomnienie
Nagroda dyrektora Muzeum Karykatury w Warszawie
Lekcja
I Nagroda, złoty medal, dział SZKOŁA
Lekcja religii
III Nagroda, brązowy medal, dział SZKOŁA
Home Skull
II Nagroda, srebrny medal, dział ŻART I SATYRA
Cenzura
Z okazji 45-lecia Satyrykonu zapytaliśmy laureatów o to skąd biorą pomysły na daną pracę, czy uważają, że sztuka satyryczna może mieć wpływ na rzeczywistość oraz co zadecydowało, że zajmują się rysunkiem satyrycznym. Zachęcamy do skanowania i słuchania wypowiedzi laureatów tegorocznego konkursu. Wystarczy skanować kody dołączone do prac.
Dla tych, którzy nie mają takiej możliwości, prezentujemy linki do filmików.