KRZYSZTOF GRZONDZIEL
Auto-lustracja

Pokaz prac Krzysztofa Grzondziela – uznanego polskiego karykaturzysty, rysownika, malarza i grafika. Indywidualna wystawa artysty jest nagrodą Muzeum Karykatury w konkursie „Cztery Pory Karykatury. Rysunki Roku 2015”.

Prace z kolekcji Artysty oraz ze zbiorów Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego, Ogólnopolskiego Konkursu Satyrycznego "Manufaktura Satyry" / Miasto Żyrardów i Międzynarodowego Konkursu Rysunku Satyrycznego "Karpik" / Ośrodek Kultury w Niemodlinie.

Krzysztof Grzondziel

Krzysztof Grzondziel to rysownik, malarz, grafik, karykaturzysta i portrecista, jeden z najbardziej wyrazistych twórców ostatnich lat. Urodził się w 1959 roku w Mysłowicach. Jest absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Katowicach. W latach 1977-1981 odbywał konsultacje artystyczne u Jerzego Dudy-Gracza. W 1984 r. ukończył krakowską Akademię Sztuk Pięknych na Wydziale Grafiki w Katowicach. Studiował w pracowni grafiki prof. Tomasza Jury, w pracowni malarstwa prof. Macieja Bieniasza oraz w pracowni rzeźby prof. Bronisława Chromego. Zajmuje się rysunkiem satyrycznym, grafiką użytkową (plakat, ilustracja książkowa, opracowania katalogów, reklama), a także projektowaniem architektonicznym. Jako karykaturzysta zadebiutował w czasopiśmie „Karuzela” w 1978 roku. W 2002 roku odbyła się jego pierwsza indywidualna wystawa w legnickiej Galerii Sztuki. Artysta brał udział w wielu wystawach rysunku satyrycznego w Polsce i za granicą. Zdobył liczne nagrody w konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych. Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie, Galerii Satyrykonu w Legnicy, Muzeum Plakatu w Wilanowie oraz w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze. Z twórczością artysty można zapoznać się również na autorskiej stronie internetowej www.polsatyr.pl.

Kurator: Katarzyna Majek
Aranżacja plastyczna wystawy: Krzysztof Grzondziel