Skip to main content
Dobre kreski Beata Pytko

Beata Pytko – komiksiara, warszawianka, z wykształcenia architektka. Obroniła pracę magisterską o blokowiskach i urbanistyce miast z filmów science fiction. Uciekła z architektury, żeby szukać spełnienia w komiksie. Jej debiut „Mord na dzielni” porusza tematy gentryfikacji i wypalenia zawodowego. W przerwach od dużych projektów tworzy krótkie formy do zinów. Skupia się na zagadnieniach socjologii miasta i zdrowia psychicznego. Prywatnie psiara, perkusistka, szefowa (własnej) kuchni.

www.beatapytko.com 
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

DOBRE KRESKI
Beata Pytko

18 maja 2024, 18.00 – 22.00 wernisaż
19 maja 2024, 12.00–16.00

LENGRENÓWKA
ul. Brzozowa 6/8a
Warszawa

18 maja o 18.00 zapraszamy na pop-upową wystawę prac Beaty Pytko w ramach cyklu pod nazwą „Dobre kreski" organizowanego we współpracy z Muzeum Komiksu w Krakowie. To już drugi sezon wystaw, na których pokazywane są prace współczesnych komiksiarzy i komiksiarek polskich.

Wystawa „Ucieczka z architektury” to opowieść o znikającym mieście i upadających ideałach. W swoim debiutanckim komiksie „Mord na dzielni” Beata Pytko skupia się na zagadnieniu gentryfikacji i jej kosztów społecznych.

Główną inspiracją do mojego pierwszego komiksu były doświadczenia z mojej poprzedniej pracy jako architektka. Niskie płace, długie godziny pracy, pośpieszane projekty, wypalenie zawodowe… W zestawieniu z zanikającymi społecznościami lokalnymi zawód architekta zaczyna przypominać pracę ponurego żniwiarza – mówi artystka.

Komiks opowiada historię starej dzielnicy w trakcie deweloperskiej transformacji. Historyczne kamienice zastępowane są nową architekturą. Poprzez wzrost cen dotychczasowi mieszkańcy okolicy są wypychani ze swoich domów. Bezduszna rzeczywistość zaczyna ciążyć głównej bohaterce „Mordu na dzielni”, Max.

Młoda architektka Max nie może odnaleźć się w świecie wielkich inwestycji, ambitnych deweloperów i zanikających społeczności lokalnych. Wkrótce odkrywa złowrogi związek między jej pracą a incydentami w jej okolicy. Zdesperowana Max staje do walki w obronie dzielnicy przeciwko chciwości i gentryfikacji – dodaje Beata Pytko.

Wystawa prezentuje plansze komiksowe i szkice robocze „Mordu na dzielni”. Zestawione z fotografiami starej i nowej architektury na Pradze Północ, tworzą obraz zmieniającego się miasta. Towarzyszące im cytaty z teorii urbanistyki pokazują kontrast pomiędzy planistycznymi ideałami, a kapitalistyczną rzeczywistością.


Dobre kreski to solowe wystawy utalentowanych twórczyń i twórców ilustracji, komiksów i rysunków satyrycznych; osób autorskich, które istotnie zaznaczyły swoją obecność na rynku książkowym, w prasie, internecie i środowisku artystycznym. Partnerem projektu „Dobre kreski" jest Fundacja Muzeum Komiksu z Krakowa. Partnerem Lengrenówki jest Fundacja Przekrój.
Patronat medialny nad Lengrenówką: „Zeszyty komiksowe"

Kurator cyklu: Michał Rzecznik

Prace będzie można zobaczyć w Lengrenówce – pracowni Muzeum Karykatury, ul. Brzozowa 6/8a


Mord na dzielni Beata Pytko
Mord na dzielni Beata Pytko