Skip to main content
Gapiszon w Lengrenowce

Gapiszon w Lengrenówce – wystawa

Lengrenówka, ul. Brzozowa 6/8a
23 maja | 18.00 – wernisaż
25-26 maja | 12.00 – 16.00

Bohdan Butenko jest autorem zapadających w pamięć ilustracji, okładek, scenografii teatralnych i plakatów. Cechują je lapidarność formy, precyzja, prymat koncepcji nad ornamentyką oraz świadome operowanie kolorem i kompozycją. No i oczywiście humor! Pokolenia wychowały się na kresce Butenki. Niejeden, mniej lub bardziej dorosły, wzrusza się patrząc na dobrze mu znane postaci i kadry. Ale co z tymi, którzy nie zetknęli się z twórczością mistrza? Z młodymi dorosłymi i dziećmi?

Wystawą tą chcemy właśnie DZIECIOM przywrócić Butenkę i jego ulubioną postać, Gapiszona, bo to przede wszystkim dla nich tworzył mistrz. Chcemy by nadal był punktem odniesienia i inspiracji. Niech książka GAPISZON I… oraz towarzysząca jej wydaniu wystawa będą tylko początkiem nowej przygody z twórczością Bohdana Butenki. To wspaniały zbieg okoliczności, że wystawa gości w dawnej pracowni innego mistrza ilustracji, Zbigniewa Lengrena, gdyż właśnie od strony warsztatowej chcemy ukazać twórczość Butenki.

W Lengrenówce, pracowni Muzeum Karykatury spotkamy Gapiszona w bardzo wielu odsłonach: czarno-białego i w kolorze, w wersji niemej i z dialogami, w berecie z antenką i w pasiastej czapeczce, na oryginalnych planszach, wielkoformatowych wydrukach, w książeczkach i archiwalnych numerach „Misia”. Obok ilustracji z książki „Gapiszon i...” będzie można zobaczyć ręcznie rysowane komiksy Bohdana Butenki powstałe na przestrzeni ostatnich 60 oraz szkice i planszę z kolejnej odnalezionej książki z przygodami Gapiszona, która staraniem Wydawnictwa Widnokrąg już niebawem ukaże się na polskim rynku.

Kuratorem wystawy jest Michał Rzecznik, współpraca – Anna Nowacka-Devillard z wydawnictwa Widnokrąg.

Wystawę przygotowali: Muzeum Karykatury i wydawnictwo Widnokrąg.