Skip to main content
miedzynarodowa wystawa karykatur politycznych

Miedzynarodowa wystawa karykatur politycznych

wystawa plenerowa
Zieleniec przy Muzeum Karykatury,
ul. Kozia 11

17 czerwca – 8 lipca 2024

Główną ideą projektu jest prezentacja karykatury politycznej jako gatunku krytycznego i niezależnego, a także prezentacja twórczości najbardziej cenionych rysowników z Czech, Polski, Słowacji, Węgier i USA. Ta wystawa jest przykładem i wytworem krytycznego myślenia. Jednocześnie stara się zmotywować społeczeństwo do monitorowania wybranych przedstawicieli, ponieważ zostali wybrani, aby służyć społeczeństwu, a nie rządzić.

Założeniem projektu nie jest prowokowanie, obrażanie i atakowanie, choć karykatury polityczne mogą budzić różne namiętności. Ta wystawa jest przykładem podstawowej wolności słowa. Nasi wybrani przedstawiciele są odpowiedzialni za swoje działania i jako urzędnicy publiczni mają obowiązek przeciwstawić się merytorycznej krytyce ze strony mediów, dziennikarzy i opinii publicznej.

Jednym z kluczowych czynników projektu jest obiektywizm. Wystawa jest niezależną inicjatywą stowarzyszenia obywatelskiego Euforion (Bratysława, Słowacja). Wybrane karykatury odzwierciedlają aktualne poglądy na tematy społeczno-polityczne. Wydanie kreskówek na rok 2023 - 2024 zostało opracowane na podstawie portfolio uczestniczących autorów.

Historia projektu sięga 2010 roku, kiedy wystawa rozpoczęła się jako współpraca słowacko-amerykańska. Stopniowo przyłączali się kolejni autorzy i wystawa zdążyła już odwiedzić 29 miast, pokonując ponad 36 000 km w krajach V4, Gruzji i Ukrainie.


Pavel Reisenauer, CZ

Pavel Reisenauer uznawany był za najwybitniejszego ilustratora czeskiego dziennikarstwa. Przez ponad trzydzieści lat pisał dla opiniotwórczego tygodnika „Respekt”. Oryginalne odbicie życia społecznego i politycznego oraz artystyczna jakośc jego karykatur wyróżniały go na tle czeskich artystów. W 2008 roku jego twórczość została wyróżniona Nagrodą Dziennikarską im. K. H. Borovskiego. Niestety, zmarł tragicznie i niespodziewanie w lutym 2024 roku. Dzięki tej wystawie chcemy ukazać całokształt jego pracy i wkład, nie tylko jako rysownika karykatur politycznych, ale także jako wyjątkowego artysty. Tęsknimy za Tobą! Spoczywaj w pokoju. Niektóre z jego dzieł można znaleźć na stronie www.reisenauer.cz

Pavel Reisenauer
Pavel Reisenauer

Martin „Shooty“ Šútovec, SK

Martin Šútovec należy do czołowych karykaturzystów na Slowacji. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Bratysławie. Po ukonczeniu studiów zajmował się designem książek, póżniej rozpocząl rysowanie rysunków i komiksów do gazet i czasopism. Od 2002 do 2014 roku był rysownikiem redakcyjnym gazety SME. Od grudnia 2014 roku członek redakcji gazety N. Na początku roku 2010 dołączył do Cagle Cartoons, który rozpowszechnia jego rysunki na całym świecie. Na stronie dennikn.sk/autor/shooty/ przedstawia swoje aktualne prace.

Martin „Shooty“ Šútovec
Martin „Shooty“ Šútovec

Andrzej Mleczko, PL

Najbardziej ceniony polski rysownik. Andrzej Mleczko stworzył ponad 20 000 ilustracji. Jego komiksy publikowane są zarówno w mediach polskich, jak i międzynarodowych. Na swojej stronie internetowej www.mleczko.pl codziennie przedstawia swoje unikalne spojrzenie na najnowsze wydarzenia w kraju i na świecie

Andrzej Mleczko
Andrzej Mleczko

Gábor Pápai, HU

Gábor Pápai jest prawdopodobnie najbardziej znanym rysownikiem na Węgrzech. Tworzy codzienny komiks dla Népszavy, ostatniej niezależnej gazety w kraju. Jego karykatury polityczne są publikowane w prasie i Internecie, oraz na jego stronie internetowej: papaigabor.wordpress.com.

Gábor Pápai,
Gábor Pápai,

Daryl Cagle, USA

Daryl Cagle jest renomowanym amerykańskim redakcyjnym karykaturzystą. Jego dzieła pojawiają się w prawie 850 mediach na świecie. Jest założycielem Cagle Cartoons, Inc. – ogólnoświatowego syndykatu rysowników, który dystrybuuje prace kilkudziesięciu rysowników redakcyjnych, w tym Martina Šútovce. Witryna redakcyjna Daryla caglecartoons.com jest jedną z najbardziej szanowanych witryn redakcyjnych w Ameryce.

Daryl Cagle
Daryl Cagle