Ułatwienia dostępu

Przejdź do głównej treści

Nika Jaworowska-Duchlińska
Pół-mors, 2015
papier, cienkopis, ekolina
nr inw. MK 20051

Nika Jaworowska-Duchlinska

Morsowanie, czyli zanurzanie się lub pływanie w zimnej wodzie, to aktywność uprawiana zazwyczaj w sezonie zimowym na świeżym powietrzu, która w Polsce zaczęła się upowszechniać wraz z „wynalezieniem” czasu wolnego w XIX wieku i stopniową demokratyzacją turystyki. Jak wskazują naukowcy, niezależnie od tego, czy kąpiel zażywana jest w jeziorze, rzece czy w morzu, pływanie na łonie natury może korzystnie wpłynąć na przypływ endorfin, gdy nasze serce, skóra czy układ nerwowy przyzwyczaja się do niskich temperatur.

Osoby pragnące spróbować tej formy hartowania organizmu, zanim zdecydują się dołączyć do sympatyków działającego w Polsce od 1975 roku Gdańskiego Klubu Morsów i podjąć wyzwanie zanurzenia w zimnych wodach, muszą się jednak odpowiednio przygotować – organizacyjnie, kondycyjnie, zdrowotnie oraz psychicznie – aby zminimalizować ryzyko szoku termicznego. Idealne warunki do morsowania stwarza bowiem woda o temperaturze mieszczącej się zazwyczaj w przedziale od 8 do 12°C.

Do tego zagadnienia w 2015 roku nawiązała ilustratorka i autorka rysunków satyrycznych Nika Jaworowska-Duchlińska w swojej pracy zatytułowanej Pół-mors. Praca, utrzymana w lekkim, humorystycznym tonie, przedstawia mężczyznę w okularach pływackich, który stojąc po kolana i po łokcie w lodowatej wodzie, wyraźnie odwleka moment pełnego zanurzenia. Karykatura celnie ukazuje, że morsowanie to nie tylko wyzwanie fizyczne, ale także psychiczne – wymaga od praktykujących pokonania wewnętrznych barier i zmierzenia się z własnymi słabościami.

Praca została podarowana do zbiorów Muzeum Karykatury w 2015 roku.

Maria Muszkowska