Skip to main content

Juliusz Puchalski
Znalazłem ukryte rezerwy mieszkaniowe, 1973
papier, collage
nr inw. MK 934

Juliusz Puchalski
Juliusz Puchalski

Głód mieszkaniowy w Warszawie? To nic nowego. W 1973 r. na przydział mieszkania czekało ponad milion członków spółdzielni mieszkaniowych i osób kandydujących do znalezienia się w tym doborowym gronie. Problem był poważny, ale wprawne oko rysownika nawet w tak trudnej sytuacji potrafiło dostrzec rozwiązanie.

Wieloletni kierownik graficzny „Szpilek” Juliusz Puchalski (1930-2011), znany ze świetnej, swobodnej kreski i inteligentnego żartu tym razem na poważnie postanowił pomóc czytelnikom. Nie tylko wskazał rezerwy mieszkaniowe w doskonałej lokalizacji, ale nawet opracował wstępny projekt umeblowania mieszkania dla czterech rodzin.

Pracę opublikowano w „Szpilkach” w numerze 33 na ostatniej, 24 stronie. Wykonana w technice kolażu praca Puchalskiego jest czarno-biała, dopiero na etapie druku czarne elementy rysunkowe zaakcentowano czerwoną farbą i połączono z tekstem na czarnym tle, nadając pracy reklamowy charakter. Czy koncept Puchalskiego wykorzystano, tego nie udało się ustalić. Być może rezerwy czekają nadal na chętnych, przy obecnych cenach metrażu warto się tematem zainteresować.

Pracę zakupiono do zbiorów muzeum w 1980 roku.

Aldona Tołysz