Skip to main content

Karol Ferster (Charlie)
bez tytułu,1970
papier, tusz
nr inw. MK 14263

Karol Ferster

Przed nami kolejny rysunek Karola Ferstera ze zbiorów Muzeum Karykatury – zimowy. Praca została opublikowana w 48 numerze „Szpilek” w 1970 roku, a cały numer został poświęcony przygotowaniom do zimy.

Pojęcie snu zimowego postrzegane jest jako fizjologiczny stan odrętwienia objawiający się spowolnieniem procesów życiowych u niektórych zwierząt stałocieplnych. Sen zimowy niekiedy może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy i w przyrodzie jest poprzedzony zgromadzeniem zapasu brunatnej tkanki tłuszczowej. U niedźwiedzi sen zimowy określany jest mianem spoczynku lub letargu zimowego trwającego od końca listopada do marca. A co się stanie jeśli w przyrodzie nastąpi zamiana ról i człowiek zapadnie w sen zimowy?

Takie zjawisko narysował Karol Ferster ps. Charlie (1902 - 1986) – polski rysownik, karykaturzysta, satyryk, a także współpracownik tygodnika satyrycznego „Szpilki”. Artysta przedstawił niecodzienną scenerię zimową na skraju lasu. Rysunek prezentuje niedźwiedzia z poduszką pod pachą, stojącego nad śpiącym w jego legowisku drwalem. Obok śpiącego mężczyzny widoczne są jeszcze: siekiera i pusta butelka. Najprawdopodobniej w sen zimowy zapaść może każdy, potrzeba tylko odpowiednich zapasów.

Pracę podarowano do zbiorów muzeum w 1999 roku.

Paulina Pilcicka