Skip to main content

Jerzy Ciszewski (Cis)
Pionierzy na szlaku turystycznym Warszaw-Pekin, 1959
papier, tusz, ołówek, akwarela
nr inw. MK 5732

Jerzy Ciszewski

Dziś w ramach cotygodniowego cyklu: Co w trawie piszczy prezentujemy rysunek o tematyce handlowo-turystycznej pt. Pionierzy na szlaku turystycznym Warszawa – Pekin autorstwa Jerzego Ciszewskiego ze zbiorów Muzeum Karykatury.

Od lat 50. w branży turystycznej wiele się zmieniło. Na rynku powstało wiele firm oferujących wypoczynek w nawet najbardziej odległych kierunkach świata. W Polsce Ludowej biura podróży oferowały wycieczki w większości do krajów socjalistycznych, a urlop zagraniczny był kosztownym luksusem, na który stać było nielicznych obywateli. Doskonałym rozwiązaniem było połączenie turystyki z handlem, wówczas koszty podróży nie były już tak dotkliwe, a sam wyjazd przeradzał się w intratny biznes.

W 1920 roku we Lwowie powstało Polskie Biuro Podróży „Orbis”(PBP „Orbis”) z inicjatywy: bankierów (Ernesta Adama, Maksymiliana Liptayna, Józefa Radoszewskiego), posłów (Władysława Kesłowicza, Aleksandra Skarbka) i prawnika( Ozjasza Wassera). Początkowo spółka zajmowała się sprzedażą biletów kolejowych i poszerzaniem placówek w innych miastach, a w 1928 roku uzyskała status narodowego biura podróży. Z czasem biuro zyskało również status międzynarodowy, a jego rozwój przerwała II wojna światowa. W 1944 roku po wykupie akcji przedwojennej spółki „Orbis” ponownie stało się przedsiębiorstwem państwowym zajmując się do końca lat 40. XX wieku obsługą międzymiastowych połączeń autobusowych i organizacją imprez masowych. W latach 50. XX wieku sieć hoteli „Orbis” utożsamiana była z wysokim standardem i luksusowym wypoczynkiem w Polsce. Po 1956 roku biuro powróciło do organizacji wyjazdów zagranicznych głownie do krajów bloku wschodniego.

Jerzy Ciszewski „Cis” (1916-1983) w ciekawy sposób narysował podróż zagraniczną w czasach PRL-u z biurem podróży „Orbis”. Artysta uprawiający karykaturę i rysunek humorystyczny publikował m.in. w: „Szpilkach”, „Musze”, „Rózgach”, „Ekspresie Wieczornym” i ”Żaglach”.

W PRL powszechne niedobory towarów na półkach sklepowych zachęcały do kupowania ich zagranicą i sprzedawania w kraju. Na rysunku autor w humorystyczny sposób zaprezentował handlowo-turystyczny wyprawę z biurem „Orbis”. Sześć maszerujących osób idzie po płycie lotniska dźwigając: żywność, tekstylia i minerały. W tle za ludźmi widoczny stojący samolot.

Pracę podarowano do zbiorów muzeum w 1984 roku.

Paulina Pilcicka