Warsztaty
MUZEUM KARYKATURY
ZAJĘCIA DLA GRUP ZORGANIZOWANYCH PROWADZONE W SIEDZIBIE MUZEUM KARYKATURY PRZY UL. KOZIEJ 11
KLASY II–VII (8–13 lat)
NIENAŻARTE ŻARTY prowadzone przez rysowniczkę i ilustratorkę książek dla dzieci – Panią Nikę Jaworowską-Duchlińską.
Celem warsztatów jest przybliżenie uczestnikom znaczenia humoru w życiu i kulturze.
W programie m.in.:
- „burza mózgów”: czym jest, dlaczego jest ważny i po co nam humor w życiu codziennym i w sztuce oraz jakie są granice żartu?
- rozmowa z uczestnikami o tym, co ich śmieszy, bawi. Kim są bohaterowie młodzieżowych dowcipów? Jaki gatunek żartów lubią najbardziej. Czy „żywot” żartu jest długi?
- praca plastyczna (indywidualna lub w grupach)
Celem warsztatów jest przybliżenie uczestnikom znaczenia humoru w życiu i kulturze.
W programie m.in.:
- „burza mózgów”: czym jest, dlaczego jest ważny i po co nam humor w życiu codziennym i w sztuce oraz jakie są granice żartu?
- rozmowa z uczestnikami o tym, co ich śmieszy, bawi. Kim są bohaterowie młodzieżowych dowcipów? Jaki gatunek żartów lubią najbardziej. Czy „żywot” żartu jest długi?
- praca plastyczna (indywidualna lub w grupach)
Podstawa programowa:
dla klas II-III: III. 2, IV. 1, V. 2. 1
dla klas IV-VII: język polski: wymagania ogólne: I. 4 / wymagania szczegółowe (klasy VII): IV.2, IV. 3, IV. 8.
Czas trwania zajęć:
60 minut - w zależności od wieku i dynamiki grupy (jeżeli następuje podział na dwie grupy wchodzące na zajęcia w turach, czas zajęć dla jednej grupy wynosi 45 minut)
fot. Katarzyna Majek
LENGRENÓWKA
ZAJĘCIA PROWADZONE W LENGRENÓWCE – PRACOWNI MUZEUM KARYKATURY PRZY UL. BRZOZOWEJ 6/8A:
WARSZTATY KOMIKSOWE
Bazgrzesz coś na marginesach zeszytów?
Rysujesz w trakcie pracowych narad?
A co gdyby tchnąć życie i opowieść w Twoje szkice?
Zapraszamy na Warsztaty Komiksowe, prowadzone przez Edytę Bystroń, autorkę komiksów i doświadczoną nauczycielkę rysunku.
Na cykl warsztatów w Lengrenówce zapraszamy młodzież i osoby dorosłe chcące rozwijać swoje umiejętności rysunkowe i literackie. Każde spotkanie będzie poświęcone innej technice i innemu zagadnieniu z zakresu komiksu i ilustracji. Warsztaty prowadzone w oparciu o autorski program dostarczą uczestnikom i uczestnikom wiele inspiracji, ciekawostek oraz wiedzy na temat tworzenia opowieści graficznych. To okazja do wyjścia ze swoimi pomysłami, opowiedzenia o tym co jest dla nas ważne i skonfrontowania się z postawionymi zadaniami. Praca w grupie, w przyjaznej, twórczej atmosferze sprzyja rozwojowi pomysłów i prowokuje do działania. Każde spotkanie będzie polegało na krótkim przedstawieniu omawianego problemu w formie prezentacji oraz na szeregu ćwiczeń rysunkowych, których efektem będą indywidualnie zrealizowane prace – ilustracje oraz krótkie formy komiksowe. W ramach warsztatów można korzystać z biblioteczki komiksowej. Finałem cyklu będzie wystawa w Lengrenówce w grudniu 2022, na której zaprezentujemy najciekawsze prace, które powstaną podczas warsztatów.
Kilka informacji praktycznych
- zajęcia trwają 2 godziny
- cały cykl to 6 spotkań
- dla wszystkich od 12 roku życia (bez górnej granicy)
- zajęcia odbywają się co dwa tygodnie w środy od 18.00 do 20.00
- koszt uczestnictwa w całym cyklu to 180 zł
- Muzeum zapewnia materiały plastyczne
Zajęcia odbywają się w Lengrenówce – Pracowni Muzeum Karykatury, ul. Brzozowa 6/8a w Warszawie. Liczba miejsc ograniczona. Pierwsze zajęcia odbędą się 28 września 2022. Zapraszamy do zapisów już teraz poprzez formularz dostępny pod tym linkiem: https://forms.gle/DMLAUHppzyPpXmVKA
Ostatecznym potwierdzeniem zapisu na warsztaty jest ich opłacenie – instrukcję płatności otrzymasz mailem. Istnieje możliwość dołączenia do grupy w każdym momencie jednak najlepiej wziąć udział w całym cyklu. W celu dołączenia na zajęcia po rozpoczęciu cyklu prosimy o indywidualny kontakt na adres:
Terminy i opisy spotkań
28 września *
Co to jest komiks? Jak tworzy się paski komiksowe? Co to jest powieść graficzna? Te i inne kwestie wyjaśnimy podczas pierwszego spotkania, które będzie wstępem do dłuższego procesu twórczego. Podczas zajęć zaprojektujemy nasze postaci i świat, w którym będzie rozgrywała się akcja. Uporządkujemy wiedzę i poznamy różne metody tworzenia scenariusza komiksowego oraz zaczniemy pisać swój własny scenariusz (każdy/każda pracuje indywidualnie). Zapoznamy się również z podstawowymi informacjami na temat ludzkiej anatomii, co ułatwi projektowanie i rysowanie postaci w dynamicznych pozach. Wspólnie ustalimy i zaplanujemy temat, który będzie motywem przewodnim prac powstających podczas cyklu.
12 października
Podczas spotkania będziemy rozwijać nasze koncepcje rozpoczęte w podczas poprzednich warsztatów. Na podstawie scenariusza zrealizowanego w najciekawszej dla nas formule będziemy tworzyć krótką (1-3 plansze) formę komiksową. Poznamy zasady kompozycji i jak je stosować, by uzyskać zamierzony efekt. Będziemy poznawać sposoby, jak tworzyć klimat opowieści i pokazywać emocje. Porozmawiamy o liternictwie i o tym, jak można świadomie kształtować sposób pisania, by nasz przekaz miał większą moc. Będziemy pracować za pomocą ołówków i cienkopisów. Pod koniec zajęć – wspólne omówienie prac.
26 października *
Akwarele, tusze, kredki akwarelowe, tempery to techniki, które dają wspaniałe efekty kolorystyczne. Można je ze sobą łączyć i uzyskiwać doskonałe rezultaty. Można je również łączyć z technikami rysunkowymi takimi jak ołówek czy cienkopis. Podczas spotkania przetestujemy wszystkie możliwości jakie dają te narzędzia plastyczne. Będziemy tworzyć ilustracje i i krótkie komiksy, a nawet abstrakcje, po to by pewnie poczuć się w tych technikach i by swobodnie się nimi posługiwać. Następnie zaplanujemy temat i treść krótkiej formy komiksowej, którą będziemy realizować na formacie A3 – po to by mieć możliwość zastosowania większej ekspresji. Temat opowieści planujemy wspólnie, a prace realizujemy indywidualnie.
9 listopada
Jak wykorzystać znaczenie barw w komiksie? Jak dobierać środki wyrazu do tworzonej pracy artystycznej? Czy warto być świadomą/świadomym tych wszystkich elementów, a może korzystniej jest tworzyć pracę intuicyjnie? Te kwestie poruszymy na kolejnym spotkaniu, w ramach naszego komiksowego cyklu. Dodatkowo będziemy ćwiczyć posługiwanie się obrazem i tekstem w taki sposób, by wzajemnie się uzupełniały. Jest to podstawowa zasada tworzenia komiksu. Na spotkaniu będziemy realizować krótkie formy narracyjne oparte o doświadczenia i koncepcje stworzone na poprzednich zajęciach. Pod koniec spotkania – omówienie powstałych prac, zauważenie ciekawych elementów, zwrócenie uwagi na nieszablonowe rozwiązania. Oglądanie prac innych osób to też część twórczego procesu.
23 listopada *
Czy swoją pracą artystyczną mogę wpływać na nastrój innych? Jak mogę przekazać coś ważnego, z czym czytelnicy/czytelniczki się utożsamią? Nasze jednostkowe doświadczenia, które uznajemy za osobiste i indywidualne mogą być częścią większej całości. Tworzymy wspólnotę, a nasze doświadczenia to zdarzenia, które mogły przytrafić się także innym osobom. Wykorzystując mieszanie technik i wcześniej poznane sposoby opowiadania, zrealizujemy krótkie formy komiksowe będące odpowiedzią na te zagadnienia. Dodatkowo poznamy technikę monotypii, którą zastosujemy do stworzenia ilustracji.
7 grudnia
Podsumowanie cyklu, kończenie, dopracowywanie prac. Wybierzemy najciekawsze komiksy i ilustracje, które znajdą się na wystawie. Zaplanowanie najważniejszych elementów wystawy (tytuł, promocja, wernisaż), montaż wystawy.
* W tym momencie najlepiej dołączyć do grupy, jeśli nie było się na wcześniejszych zajęciach, ponieważ wtedy będzie przedstawione nowe zadanie :).