Skip to main content
PatrzeCzujeRysuje

Informacja prasowa

 #PatrzęCzujęRysuję
wystawa w Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego

30 kwietnia – 28 sierpnia 2022

#PatrzęCzujęRysuję to wystawa zbudowana z fragmentów kobiecej codzienności; czasem zaskakujących i zabawnych, niekiedy trudnych i bolesnych. Z codziennych obserwacji rzeczywistości – intymnej, prywatnej, publicznej, medialnej, politycznej. Artystki, korzystając z żartu jako narzędzia pozwalającego oswoić świat, jednocześnie wielokrotnie podają w wątpliwość rządzące nim reguły.

Dziesięć rożnych artystek, dziesięć spojrzeń na ten sam świat. Świat kobiet nieobojętnych na to, co wydarza się wokół nich, ale też określony przez normy i okoliczności, które kobiet szczególnie dotyczą.

Naturalnym otoczeniem dla ich twórczości są media elektroniczne, gdzie mają szerokie grono odbiorczyń i odbiorców. Spotykaliśmy się z nimi w internecie, który narzuca swój własny sposób korzystania – klikamy, lajkujemy i skrolujemy dalej. Jak funkcjonują w innej, wystawowej przestrzeni? Czy modyfikuje to ich przekaz? To pytania do odbiorczyń i odbiorców wystawy.

Granica między literaturą a sztukami plastycznymi jest płynna i umowna. Gdzieś między nimi mieści się komiks. Podobnie rysunek satyryczny, rysunek-minifelieton, rysunek-metafora... I oczywiście memy. Nawet sam graficznie przedstawiony tekst niesie dodatkowe emocje i znaczenia. Kreska potrafi czasem powiedzieć więcej niż sto słów.

Na wystawie zostaną zaprezentowane prace 10 polskich rysowniczek: Maria Apoleika – Psie Sucharki, Matylda Damięcka – The Girl Who Fell On Earth, Magdalena Danaj – Porysunki, Marta Frej – Marta Frej Memy, Małgorzata Halber – Bohater, Karolina Plewińska – Szarosen, Agnieszka Szczepaniak – PaplaLala, Kamila Szcześniak – Nieładnie, Monika Szydłowska – Na emigracji, Marta Zabłocka – Życie na kreskę.
 
Wystawie towarzyszyć będą warsztaty, spotkania i oprowadzania.

kuratorzy – Kinga Dunin, Michał Rzecznik
projekt graficzny ulotki i plakatu wystawy – elipsy.eu – Kamila Schinwelska, Michał Gwiazdowski

Materiały do pobrania (w tym plakat wystawy oraz wizerunki wybranych prac z wystawy) są dostępne na stronie: 

Strona internetowa wydarzenia: Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego - Patrze-Czuje-Rysuje

Organizatorzy, partnerzy i patroni medialni

Kontakt dla mediów:
Katarzyna Miękus
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
512 717 575


Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego – MUKA – to muzeum, którego domeną jest humor, rysunek, ilustracja, plakat i komiks.

MUKA nie prezentuje wystały stałej – w ciągu roku organizuje kolejne wystawy tematyczne lub poświęcone konkretnym artystkom i artystom. MUKA dysponuje niewielką przestrzenią wystawową – wystawy są kameralne i starannie przemyślane.

Muzeum Karykatury założył w 1978 roku rysownik i satyryk Eryk Lipiński.

MUKA do dzisiaj zgromadziło kolekcję prac, która liczy ponad 20 tysięcy eksponatów. Składają się na nią rysunki polskich i światowych twórców, od wieku XVIII po czasy współczesne.

MUKA otwiera się też na komiks, ilustrację i projektowanie graficzne. Zawiera ona wiele arcydzieł karykatury polskiej i światowej – od XVIII-wiecznych po najnowsze.